اتصال شیشه و فلزات امکانپذیر شد

محققان به تازگی با استفاده از یک لیزر فوق سریع توانستند قطعات شیشه و فلز را به یکدیگر متصل نمایند.

اتصال شیشه و فلزات امکانپذیر شد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، به طور معمول جوشکاری محدود به موادی است که دارای خواص مشابهی باشند، حتی اتصال آلومینیوم و فولاد نیز سخت است. اکنون دانشمندان دانشگاه هریوت-وات روشی را کشف کردند که می تواند مواد مختلفی از جمله شیشه و آهن را با استفاده از پالس های لیزری فوق العاده سریع به یکدیگر متصل کند.

براساس گزارش نیواطلس، اتصال فلز و شیشه دارای محدودیت هایی است زیرا این دو ماده به هنگام جوش دادن احتیاج به دماهای متفاوتی دارند و در پاسخ به گرما به صورت متفاوتی منبسط می شوند.

دانکان هَند مدیر مرکز شورای تحقیقات مهندسی و علوم فیزیکی (EPSRC) گفت: پیش از این تجهیزات و محصولاتی از جمله شیشه و آهن را اغلب با چسب به یکدیگر جوش می دادند اما پس از مدتی بخشی از آن به تدریج جدا می شد.

طبق این گزارش، این روش جدید بر روی مواد اپتیکال، مانند کوارتز، شیشه بوروسیلیکات و یاقوت کبود به گونه ای است که می تواند به فلزاتی مانند آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و تیتانیوم متصل گردد. کلید این فرایند یک لیزر فروسرخ است که پالس های آتشی را در کمتر از پیکوثانیه (یک تریلیونم ثانیه) می تاباند.

محققان برای انجام این کار، قطعات مورد نظر را در نزدیک یکدیگر قرار دادند و لیزر را در میان آنها متمرکز نموده تا نقطه کوچک و بسیار قوی را در خط اتصال میان آنها ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اتصال شیشه و فلزات امکانپذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتصال شیشه و فلزات امکانپذیر شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید