بازسازی صورت یک بیمار توسط محققان ایرانی با فناوری های نوین

به گزارش وبلاگ انوری به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، این جراحی در بیمارستان شریعتی انجام شد و دکتر محمد بیات رئیس مرکز تحقیقات پیشرفته جراحی های فک و صورت و گروه همکارانش در بیمارستان شریعتی در یک جراحی پیچیده، صورت و کاسه چشم یک بیمار 33 ساله را، ترمیم و بازسازی کردند.

بازسازی صورت یک بیمار توسط محققان ایرانی با فناوری های نوین

دکتر محمد بیات رئیس مرکز تحقیقات پیشرفته جراحی های فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی تهران، این جراحی را یک نوآوری در استفاده از فناوری های نوین دانست گفت: به دلیل شکستگی و تخریب دوطرفه صورت و نبود قرینه، نمی توانستیم از تکنیک Mirroring یعنی قرینه سازی از تصویر طرف مقابل، استفاده کنیم از این رو با استفاده از چاپگر سه بعدی و اطلسی که نخستین بار در مرکز تحقیقات از بیماران مشابه طراحی و تهیه نموده ایم پیروز شدیم برای بیمار پروتز بسازیم.

بیات طراحی این اطلس در کشور و استفاده از آن برای جراحی های دوطرفه صورت را یکی از نوآوری های مرکز تحقیقات جراحی های پیشرفته فک و صورت دانست و اضافه نمود: تمامی مراحل طراحی و فراوری پروتزها، طراحی و فراوری اطلس، چاپگر سه بعدی، نوگیشن و دستگاه نویگیتور کار متخصصان ایرانی در مرکز تحقیقات جراحی های پیشرفته فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده فناوری های نوین و یک شرکت دانش بنیان است.

وی اضافه نمود: بعضی کشورها به طور محدود این جراحی ها را انجام می دهند اما در منطقه، مرکزی جامع که بتواند تمامی امکانات را در یکجا جمع کند، تنها مرکز جراحی های پیشرفته فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

دکتر نغمه بهرامی عضو هیئت علمی گروه مهندسی بافت و علوم سلولی کاربردی دانشکده فناوری های نوین پزشکی و معاون مرکز پیشرفته جراحی های فک و صورت درباره این مرکز گفت: در این مرکز پیشرفته، جراحان به استفاده از تکنولوژی های نوین و به صورت جراحی دیجیتال، انواع ناهنجاری های فک و صورت، تروما ها، سرطان های سرو گردن را جراحی و درمان می نمایند.

بهرامی همچنین ویژگی این جراحی را بازسازی دوطرفه صورت در این بیمار به صورت دانست گفت:. این بیمار براثر سانحه تصادف از ناحیه چشم، گونه ها و کام سخت دچار آسیب شده بود. پیش از این بازسازی کاسه چشم در یک بیمار توسط دکتر بیات انجام شده بود اما این نخستین بار است که با طراحی و تهیه اطلس و استفاده از نویگیتور این بازسازی را انجام می دهیم.

دکتر سعید مهربان، دکتر فرزانه بلندپروا و مهندس محمدرضا نوری و دیگر اعضای گروه جراحی فک و صورت و گروه بیهوشی در اتاق عمل بیمارستان شریعتی در این جراحی همکار دکتر بیات بودند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بازسازی صورت یک بیمار توسط محققان ایرانی با فناوری های نوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی صورت یک بیمار توسط محققان ایرانی با فناوری های نوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید