حذف عامل اصلی بیماری پارکینسون با ژن درمانی!

یک تیم بین المللی از پژوهشگران در مطالعه اخیرشان به درمان و از بین بردن یکی از عوامل جدی بیماری پارکینسون یک گام نزدیک گردیده اند.

حذف عامل اصلی بیماری پارکینسون با ژن درمانی!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران در مطالعه اخیرشان یک گام به توسعه یک درمان برای پاکسازی سلول های مغزی از یک پروتئین که یکی از عوامل جدی بیماری پارکینسون محسوب می گردد، نزدیک گردیده اند.

بیماری پارکینسون یک اختلال حرکتی مزمن و پیشرفته است که بر توانایی حرکتی بدن تاثیر می گذارد. این اختلال در نتیجه آسیب به سلول های مغزی که دوپامین را فراوری می نمایند، به وجود می آید. دوپامین یک ماده شیمیایی است که نقش حیاتی در بدن و مغز دارد.

این مطالعه به رهبری دکتر جفری کوردور(Jeffrey Kordower) از دانشکده علوم اعصاب دانشگاه راش ایالات متحده آمریکا صورت گرفت.

در این مطالعه دکتر جفری کوردور و دیگر پژوهشگران موش هایی که توسط مهندسی ژنتیک به بیماری پارکینسون مبتلا گردیده بودند را مورد آنالیز قرار دادند. پژوهشگران طی این مطالعه نشان دادند که با مهندسی ژنتیکی یک پادتن به نام نانوبادی(nanobody) و تزریق آن به مغز موش ها می توان سبب از بین رفتن توده های سمی پروتئین آلفا سینوکلین (Alpha-synuclein) شد.

آلفا سینوکلین، که به اختصارα-syn نامیده می گردد، به طور طبیعی در مغز و دیگر نواحی بدن وجود دارد اما هنگام ایجاد اختلالات عصبی، خوشه های پروتئین مذکور به نواحی دیگری رفته و به طور غیرمعمول کنار هم جمع گردیده و یک ساختار نامنظم را تشکیل می دهند.

کوردور گفت: ما به دنبال توسعه روش هایی برای کاهش سطح آلفا سینوکلین، جلوگیری از انباشته شدن آن و از بین بردن سمیت ناشی از گسترش آن در اطراف سیستم عصبی هستیم.

در نخستین مرحله آزمایشی پژوهشگران نانوبادی هایی را که توسط مهندسی ژنتیک تغییر داده بودند را به سلول های مهاجم وارد کردند. سپس مشاهده کردند که نانوبادی ها در داخل سلول موفق به توقف و جلوگیری از گسترش آلفا سینوکلین گردیده اند.

در گام دوم پژوهشگران نسخه های بی شماری از پروتئین آلفا سینوکلین را ایجاد و سپس تاثیر آن بر مغز موش ها را آزمایش کردند. در مرحله بعد آنها دو نوع ژن درمانی را برای هر گروه از موش ها آزمایش کردند و ازسالین(saline) نیز به منظور کنترل آنها استفاده کردند تا دریابند آیا نانوبادی ها می توانند ناهنجاری های درون سلولی را از بین ببرند یا خیر.

درمان VH14 PEST تاثیر فوق العاده ای در از بین بردن ناهنجاری های درون سلولی داشت. این درمان سطح دوپامین را افزایش داده و علایم حرکتی ناشی از بیماری را کاهش می داد.

پژوهشگران در خاتمه افزودند نتایج این مطالعه با درمان VH14 PEST بسیار امیدوار نماینده بوده و قصد دارند تا آن را ادامه دهند.

این مطالعه در مجله Nature Parkinsons Disease منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حذف عامل اصلی بیماری پارکینسون با ژن درمانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف عامل اصلی بیماری پارکینسون با ژن درمانی!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید