سطح نشین چاندرایان 2 امشب در کدام نقطه ماه فرود خواهد آمد؟

به گزارش وبلاگ انوری، محل فرود سطح نشین ماموریت چاندرایان 2 هند منطقه ای است که هنوز اسمی برای آن انتخاب نشده. اما احتمالا در روزهای آینده بخش مهمی از اخبار حوزه هوافضا را به خود اختصاص خواهد داد و به یکی از مهم ترین مناطق سطح ماه تبدیل خواهد شد.

سطح نشین چاندرایان 2 امشب در کدام نقطه ماه فرود خواهد آمد؟

فضاپیمای چاندرایان 2 قرار است نیمه شب امروز فرودی آرام را بر سطح ماه تجربه کند. محل معین شده برای فرود منطقه ای مرتفع بین دو دهانه برخوردی Manzinus C و Simpelius N است. این منطقه در عرض جغرافیایی 71 درجه جنوبی واقع شده است و تنها حدود 600 کیلومتر با قطب جنوب ماه فاصله دارد.

فرود قرار است حوالی نیمه شب آدینه انجام گردد. سازمان پژوهش های فضایی هند (ISRO) محل دیگری را نیز برای فرود در نظر گرفته است تا در صورت بروز مشکل سطح نشین چاندرایان 2 که ویکرام نام دارد در آن نقطه فرود بیاید.

اگر فرود سطح نشین ویکرام با موفقیت انجام گردد این جنوبی ترین نقطه ماه خواهد بود که فرستاده ای از بشر به آن ارسال شده است.

در ماموریت های آپولو فضانوردان در نزدیکی استوای ماه فرود آمدند. جایی که آسان ترین و امن ترین نقطه برای نشستن بر سطح ماه است. فضاپیمای چانگ ای 4 چین که به تازگی به ماه سفر نموده است نیز در عرض جغرافیایی 45 درجه جنوبی مشغول کاوش سطح ماه است. چانگ ای 4 اولین فضاپیمایی است که در نیمه پنهان ماه فرود آمده است.

کاوش قطب جنوب ماه از نظر علمی اهمیت زیادی برای دانشمندان دارد. پیش از این و در ماموریت چاندرایان 1 نشانه هایی مبنی بر وجود منابعی از یخ آب در این قسمت از ماه به دست آمد. داده های چاندرایان 1 نشان می دادند که دهانه های برخوردی قطب جنوب ماه که همواره در سایه قرار دارند میزبان یخ آب هستند.

به این ترتیب هند دومین برنامه خود به سمت ماه را با بهره گیری از نتایج اولین ماموریت خود طراحی و اجرا کرد. ماموریت 150 میلیون دلاری چاندرایان 2 از یک مدارگرد، یک سطح نشین و یک ماه نورد تشکیل شده است.

سطح نشین ویکرام و ماه نورد پراگیان ساعاتی دیگر آزمونی سخت را در پیش دارند و اکنون برای فرود بر سطح ماه آماده می شوند. این دو فضاپیما درست پس از سپیده دم در ماه بر سطح این قمر فرود خواهند آمد تا بتوانند به مدت یک روز کامل در ماه (حدود 14 روز زمینی) در سطح ماه فعالیت نمایند. سطح نشین و ماه نورد ماموریت چاندرایان 2 برای تحمل شب های بسیار سرد ماه طراحی نشده اند و به احتمال زیاد با فرارسیدن شب و افت دما از کار خواهند افتاد.

باید دید آیا هند می تواند به چهارمین کشوری تبدیل گردد که با موفقیت فضاپیمایی را بر سطح ماه فرود می آورد یا نه. همه چیز تا ساعاتی دیگر تعیین خواهد شد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از سطح نشین و سطح نورد ماموریت چاندرایان 2.

Credit: ISRO

منبع: دیجیکالا مگ

به "سطح نشین چاندرایان 2 امشب در کدام نقطه ماه فرود خواهد آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سطح نشین چاندرایان 2 امشب در کدام نقطه ماه فرود خواهد آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید