قوانین به یاری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری متحول می شوند

به گزارش وبلاگ انوری به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در جلسه ای با رئیس قوه قضاییه از اهمیت گذار اقتصاد به سوی دانش محوری با میدان دادن به شرکت های دانش بنیان و استارت آپها گفت: طی صد سال گذشته با خام فروشی روبرو بودیم که این رویه با تکیه بر توانمندی نسل جوان و کسب وکارهای خلاقانه شان متحول می گردد.

قوانین به یاری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری متحول می شوند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیان نمود: آینده کشور به دست نسل جدید و جوان ها است و در حوزه دانش بنیان، اصل مهم دانش است و ما زمانی صاحب یک تکنولوژی هستیم که خودمان طراحی و ماشین سازی کنیم آن موقع در تحریم هم مسئله ای پیدا نخواهیم کرد.

وی اتکای به خام فروشی را نقطه ضعفی بزرگ دانست و تأکید کرد: مهم ترین برگ برنده بهره مندی از فناوری، خلق ارزش اضافه کرده است. فروش ماده خام و منابع زیرزمینی به تنهایی ارزش اضافه کرده به همراه نمی آورد. آن چه که ارزش می آفریند، دانش همراه آن است.

نیروی انسانی جوان تحول بخش اقتصاد می گردد

رئیس بنیاد ملی نخبگان، بهره مندی کشورمان از نعمت نیروی انسانی جوان و خلاق را یک فرصت برای رونق زیست بوم نوآوری و تحول بخشیدن به اقتصاد کشور دانست و ادامه داد: کشورهایی پیروز هستند که از نیروی انسانی جوان و پویا برخوردار باشند؛ کمتر کشوری مثل ایران است که از این ظرفیت برخوردار باشد.

ستاری، با تأکید بر وجود زیست بوم مساعد برای رشد و بروز خلاقیت های سرمایه انسانی گفت: به اذعان دنیا و گزارش های دنیای معتبر، ایران جزو برترین ها در بهره مندی از سرمایه ارزنده نیروی انسانی جوان و خلاق است؛ مهم این است که این ظرفیت بر بستر زیست بوم را کنار هم قرار بدهیم.

ضرورت تغییر فرهنگ وارداتچی به صادرکننده

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، با بیان اینکه فرهنگ نفتی ما را وارداتچی بار آورده است، گفت: این فرهنگ در این سال ها تبدیل به ساختارهایی شده که به طور واضح با فراوری مقابله می نماید.

وی اضافه کرد: صیانت از بازار داخلی یک اصل است و ما به ضوابطی مثل ثبت شرکت ها نیاز داریم که به کمکشان از فراوریکننده ایران ساخت و صادرکننده حمایت کنیم.باید قوانین به سمت و سویی باشد که از کارآفرین در مقابل وارداتچی حمایت کند و برای کارآفرین ارزش قائل گردد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، تحول در دستگاه قضا را نیازمند ورود مفاهیم زیست بوم نوآوری به این حوزه و تعامل بخش قضا با این زیست بوم دانست و گفت: باید در قوه قضاییه، مفاهیم تازه و خلاقانه خلق کنیم؛ این کار نیازمند همکاری نزدیک این زیست بوم و قوه قضاییه است.

وی با اشاره به اهمیت حذف سازوکارهای دست وپاگیر برای زیست بوم کارآفرینی و نوآوری گفت: بسیاری از ساختارهای دستگاه ها قضا، با مفاهیم نوظهور و نوآورانه زیست بوم سازگار و همراهی لازم برخوردار نیستند؛ رونق این زیست بوم در حال رشد، همراهی و حمایت حقوقی قوه قضاییه را می طلبد.

ستاری ادامه داد: دستیابی به دانش می تواند ما را قدرتمند کند و بعد از آن نوآوری است که همه چیز را به هم می ریزد و قدرت نوآوری باعث می گردد از راه های میانبر به اهدافمان برسیم.

در این نشست که با حضور رئیس دستگاه قضا برگزار گردید جمعی از فعالان شرکت های دانش بنیان و استارت آپها دغدغه ها، نیازها و دیدگاه هایشان را به طور مستقیم با رئیس دستگاه قضا مطرح کردند. ضمن یادداشت این نکات، دستورات لازم را برای برطرف مسائل مطرح شده از سوی فعالان این کسب وکارها صادر کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "قوانین به یاری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری متحول می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین به یاری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری متحول می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید