لزوم همکاری وزارت ارشاد و سازمان گردشگری برای احیای فرهنگ و هنر

به گزارش خبرنگاران، علی رمضانی ضمن اشاره به اینکه در مسابقات سال جاری فرهنگی و هنری دانش آموزان سراسر کشور، 6میلیون و 744هزار نفر-رشته شرکت کردند، اظهار کرد: از این تعداد 2میلیون و 300اثر مربوط به بخش تجسمی بود که پس از آنالیز آثار 430اثر دستی-تجسمی انتخاب شد؛ در این میان 107اثر مربوط به دانش آموزان پسر و حدود 300اثر مربوط به دانش آموزان دختر است که این آمار توانمندی بیشتر دختران را در زمینه هنرهای دستی و تجسمی نشان می دهد.

لزوم همکاری وزارت ارشاد و سازمان گردشگری برای احیای فرهنگ و هنر

وی اضافه نمود: اگر نگاه ما این است که دانش آموزان یک مهارت را یاد بگیرند و بتوانند در حوزه فراوری کمک نمایند و کارآفرین باشند، این شرایط در حوزه فرهنگی و هنری وجود دارد که البته وظیفه ما در این میان، سرمایه گذاری به خصوص برای دانش آموزان دختر است؛ چرا که دختران می توانند نقش بسیار ویژه را در بخش کارآفرینی ایفا نمایند که البته اعتراف می کنیم در این زمینه غفلت نموده ایم.

وی با اشاره به اینکه آثار به نمایش درآمده دانش آموزان در فرهنگستان هنر، مورد تحسین بازدید نمایندگان قرار گرفته است، گفت: بازدید نمایندگان حتی این سوال را مکررا می پرسند که آیا امکان دارد، دانش آموزان به این سطح توانمندی برسند که آثار آن ها در نمایشگاه رسمی به نمایش گذاشته گردد؟

رمضانی اضافه نمود: اگر نگاه و تمرکز نظام مقدس جمهوری اسلامی بحث کارآفرینی و فراوری کالای ملی است و می خواهد در این راستا کوشش کند، برای تحقق این نگاه از حوزه فرهنگ و هنر نباید غافل شویم. چون تمام آثار این دانش آموزان فراوری ملی ست و در داخل کشور فراوری می گردد و نیازمند توجه است.

مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی با اشاره به اینکه در همین راستا برخی نهادها مانند سازمان گردشگری می توانند به آموزش و پرورش کمک نمایند، بیان کرد: ما در برخی مواقع به این نتیجه می رسیم که بعضی از برنامه ها و مسابقات را برگزار نکنیم اما مسولان استانی و شهرستانی درخواست دارند که آن برنامه یا مسابقه حتما برگزار گردد چرا که اگر برخی مسابقات در بعضی رشته ها برگزار نگردد، هنر آن رشته از بین می رود.

وی در ادامه گفت: وظیفه ما، آموزش عمومی و وظیفه تخصصی در این حوزه، بر عهده سازمان گردشگری ست و آن ها باید به ادارات کل اردوها کمک نمایند که این هنرها را گسترش دهیم. ما نگران از بین رفتن این هنر فاخر هستیم؛ چرا که در حال حاضر امکان شرکت در 40رشته دستی-تجسمی برای دانش آموزان وجود ندارد اما بالای 700گرایش وجود دارد که اگر این مسابقات برگزار نگردد این هنرها از بین میرود و چه بسا که برخی هنرها از بین رفته است. به همین خاطر از سازمان گردشگری این انتظار می رود برای احیای این فرهنگ به ما کمک کند چرا که فرهنگ قوام، امنیت و آرامش جامعه را به ارمغان می آورد.

رمضانی بر لزوم سیاستگذاری واحد میان آموزش و پرورش و وزارت ارشاد در بخش فرهنگی و هنری تاکید نمود و گفت: می توان با معاونت فرهنگی و هنری وزارت ارشاد ، یک سیاستگذاری واحدی در بخش فرهنگی و هنری داشته باشیم تا مسیر خوبی در این حوزه ریل گذاری گردد.

مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی از برنامه این وزارتخانه برای آغاز مهارت آموزی و کارآفرینی از مقطع ابتدایی اطلاع داد و گفت: برنامه ما این است که مهارت آموزی را از دوره ابتدایی آغاز و در این زمینه فرهنگسازی کنیم. چه بسا برخی دانش آموزان کارگاه هایی دارند و حتی چندین نفر در این کارگاه ها مشغول به کار هستند و در آمدزایی دارند.

وی اضافه نمود: از طرفی دیگر وزارت صنایع نیز می تواند در این مسیر به ما کمک کند و بحث فروش و برگزاری نمایشگاه برعهده این وزارتخانه است و ما می توانیم فراوریات دانش آموزان را در بخش صنایع با همکارای اداره کل صنایع وزارت صمت به نمایش بگذاریم.

رمضانی با بیان این مطلب که برای اولین بار موفق شدیم که آثار هنرهای دستی و تجسمی دانش آموزان را در فرهنگستان هنر به نمایش عمومی بگذاریم، گفت: انشالله این مسیر ادامه خواهد داشت و ما معتقدیم که این مسیر، مسیر درستی است.

مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی با اشاره به اینکه وزارت علوم می تواند با در نظر دریافت امتیاز و شرایط خاص برای دانش آموزان برگزیده کمک کند، گفت: دانش آموزان برگزیده کشوری، شایسته تحصیل در رشته های خودشان هستند چرا که به قوام آن رشته کمک خواهد نمود و از طرفی دیگر هزینه آموزش عالی هم کمتر خواهد بود چرا که این دانش آموزان به حداقل های این دانش مطلع هستند.

رمضانی از ایجاد دبیرخانه این جشنواره از سال آینده در تمامی استان ها اطلاع داد و گفت: در نظر داریم که با ایجاد این دبیرخانه، اساتید مجرب، دوره های ویژه ای را برای مربیان برگزار و به دانش افزایی آن ها کمک نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "لزوم همکاری وزارت ارشاد و سازمان گردشگری برای احیای فرهنگ و هنر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم همکاری وزارت ارشاد و سازمان گردشگری برای احیای فرهنگ و هنر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید