نظام سلامت نیازمند مشارکت بین بخشی عظیم است، شروع گام دوم طرح تحول سلامت

به گزارش وبلاگ انوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:امروز نظام سلامت نیازمند مشارکت بین بخشی عظیم است و به دلیل افزایش هزینه ها باید به دنبال راه چاره های پیشگیری باشیم.

نظام سلامت نیازمند مشارکت بین بخشی عظیم است، شروع گام دوم طرح تحول سلامت

به گزارش ، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عصر امروز در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: بعد از انقلاب اسلامی دستاورد های زیادی در حوزه سلامت داشته ایم به طور مثال قبل از انقلاب از هر 1000 بچه حداقل 120 نفر یکسالگی خود را نمی دیدند و 160 زن باردار در هر 100 هزار زایمان دچار عوارض می شدند و از جهان می رفتند.

وی ادامه داد: پوشش واکسیناسیون در قبل انقلاب 25 درصد نبوده، ولی حالا به صد درصد رسیده و امروز به یمن حرکت انقلاب حداقل 66 دانشگاه و دانشکده پزشکی در کشور داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان نمود: طرح تحول سلامت توانسته در کاهش هزینه های بیماران و بخصوص در بستری تاثیر داشته باشد و به همین دلیل برای زیرساخت های سلامت خدمات بزرگی در کشور انجام شده است.

نمکی عنوان نمود: گام دوم طرح تحول سلامت آغاز شده و در این مرحله اولویت بهداشت بر درمان است و برای اجرای آن پرونده الکترونیک سلامت را به عنوان ریل اصلی نظام ارجاع آغاز نموده ایم.

وی ادامه داد: به بیماری غیرواگیردار توجه خاص داریم و طرح ملی کنترل فشارخون با همکاری تمامی دستگاه ها خوش درخشید که اقدامی در راستای همین موضوع است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در سال 96 تعداد 380 هزار مرگ داشته ایم که 313 هزار مورد بیماری واگیردار و 100 هزار مورد آن بر اثر فشارخون و بیماری های وابسته به آن بوده و متاسفانه براساس اطلاعات بدست آمده 40 درصد مبتلایان به فشار خون از آن خبر ندارند و در زمانی که بیماری خود را نشان می دهد متوجه می شوند، 650 هزار تفر فشار خون آن ها کنترل شده و دو میلیون و 700 مورد مبتلا به فشار خون جدید پیدا شده که برای درمان آن ها برنامه ریزی های لازم صورت خواهد گرفت.

در شاخص های بهداشت دهان و دندان ضعیف هستیم

وی اضافه کرد: در شاخص های بهداشت دهان و دندان ضعیف هستیم که کار را از مدارس آغاز نموده ایم و به دنبال ایجاد مدارس بدون پوسیدگی دندان هستیم و یکی دیگر از اقدامات انجام شده در وزارت بهداشت احداث و راه اندازی 400 خانه بهداشت عشایری است، امروز نظام سلامت نیازمند مشارکت بین بخشی عظیم است و به دلیل افزایش هزینه ها باید به دنبال راه حل های پیشگیری باشیم.

نمکی عنوان نمود: سالمندی یکی از مباحث جدی آینده کشور است و این موضوع در آینده مسائلی ایجاد خواهد نمود که برای آن از امروز باید برنامه ریزی و نیروی متخصص تربیت کرد.

وی ادامه داد: سلامت مردان به دلیل نان آوری از موضوعاتی است که در سطح وزارت به آن نگاه ویژه ای صورت می گیرد، ولی متاسفانه امروز مردان ما حتی یک آزمایش ساده چکاپ را در سال انجام نمی دهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت دانشجویان در دانشگاه های مختلف کشور بیان داشت: نباید اجازه ورود افسردگی به دانشجویان داده گردد و معاونت های فرهنگی باید برنامه های شاد و امیدبخش را در دستور کار قرار دهند و از سویی دانشجویان باید با مردم پیوند داشته باشند.

نمکی با اشاره به رشد علمی دانشگاه ها و اساتید در سطح کشور گفت: پژوهش ها در کشور باید به سمت حل مسائل مردم برود و یک طرح پژوهشی باید راه حلی برای حل مسائل جامعه را به همراه داشته باشد و یک پژوهشگر باید کلیدی برای باز کردن قفل ها ایجاد کند.

وی با اشاره به ویژگی های دانشگاه علوم پزشکی گناباد قول استقلال هیئت امنا و هیئت ممیزی دانشگاه را داد و اضافه کرد: جمعیت یکی از مسائل کشور است که برای برطرف ناباروری زوج های جوان اقدامات خوبی انجام شده و یک مرکز ناباروری در گناباد راه اندازی خواهد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بحث جمعیت نیازمند زیرساخت های دیگری مانند ایجاد اشتغال است که باید توسط نهاد های دیگر انجام گردد.

نمکی با اشاره به وجود گردشگری سلامت و مهیا بودن زیر ساخت ها در بیمارستان علامه بهلول گناباد بیان نمود: قول می دهیم بحث پوشش بیمه و خدمات درمانی این بیمارستان به سایر استان ها گسترش یابد.

لازم به ذکر است سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به شهرستان گناباد مرکز آزمون صلاحیت های بالینی و مرکز آموزش مهارت های بالینی و مجموعه آزمایشکاه های بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی گناباد را با اعتباری 40 میلیارد ریال را به بهره برداری رساند.

ف

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نظام سلامت نیازمند مشارکت بین بخشی عظیم است، شروع گام دوم طرح تحول سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام سلامت نیازمند مشارکت بین بخشی عظیم است، شروع گام دوم طرح تحول سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید