وضعیت سدها بحرانی است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درحال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و باید دعا کرد که بارندگی خوبی در فصل پاییز داشته باشیم تا بتوانیم این وضعیت را سروسامان دهیم.

وضعیت سدها بحرانی است

محمد حاج رسولی ها در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه نسبت به متوسط درازمدت شاهد 31 درصد کاهش بارندگی هستیم، اظهار کرد: متاسفانه در حوزه منابع آبی شرایط خوبی پیش روی کشور قرار ندارد.

وی با تاکید بر این که تا آذرماه که ورودی مخازن سدها کمتر از مصرف است به ناچار از ذخایر سدها استفاده می کنیم، اظهار کرد: همین مساله موجب گردیده که سدها شرایط خوبی را نداشته باشند.

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، براساس آمار، سال جاری نسبت به سال قبل ورودی آب به سدها 33 درصد کاهش داشته که این عدد قابل قبول نیست.

حاج رسولیها با بیان این که ایران چندین سال است که با بحران آب دست و پنچه نرم می نماید، ادامه داد: برای این مساله تدابیری اندیشیده و از سوی دولت در نظر گرفته گردیده که امیدواریم بتوانیم چالش های را در این حوزه پشت سر بگذرانیم.

بر اساس آخرین اطلاعات، سال گذشته حجم آب های سطحی کشور 32 میلیارد مترمکعب بود اما سال جاری حجم این آب ها به 25 میلیارد مترمکعب رسیده است؛ یعنی حجم آب های سطحی کشور حدود 35 درصد کاهش یافته و این در شرایطی است که این عدد در دهه 70، حدود 80 میلیارد مترمکعب بوده است.

آمار و اراقام منابع آبی بیانگر اوضاع نابه سامان ایران در این حوزه است، چراکه از یک سو با کاهش آب های سطحی و از سوی دیگر کاهش آب های زیر زمینی مواجهه هستیم؛ علاوه بر این، وضعیت بارندگی ها نیز چندان مناسب نیست.

بر اساس آخرین آمار از وضعیت بارش ها باید گفت که ارتفاع کل ریزش های جوی از اول مهر تا 14 شهریور سال آبی 97-96 بالغ بر 169.5 میلیمتر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت (246.7 میلیمتر) 31.3 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (231.5 میلیمتر) 26.8 درصد کاهش نشان می دهد. ضمناً حجم بارش طی این مدت نیز معادل 279.341 میلیارد مترمکعب بوده است.

علاوه بر این از میان 177 سد بزرگ موجود در شش حوضه آبریز اصلی کشور 90 سد بزرگ از جمله سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه، کوثر و ملاصدرا کمتر از 40 درصد آب ذخیره گردیده دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وضعیت سدها بحرانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت سدها بحرانی است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید