کاخ موزه ملت بازگشایی می گردد

به گزارش وبلاگ انوری، همزمان با فرا رسیدن سال نو، کاخ موزه ملت و موزه هنر ملل، پس از قریب به 6 ماه عملیات مرمتی بازگشایی می شوند.

کاخ موزه ملت بازگشایی می گردد

به گزارش وبلاگ انوری و به نقل از روابط عمومی سعدآباد؛ در راستای حفاظت از ارزش های تاریخی و هنری کشور، عملیات مرمت، بازسازی تزئینات و ساماندهی آثار غیر منقول این کاخ از مهرماه 1397، با تاکید کیا پارسا مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد و با پیشنهاد، نظارت و پیگیری دفتر فنی مجموعه و همکاری پرسنل موزه ملت و واحدهای مربوطه در سه فاز شروع شد.

در فاز اول این پروژه، مرمت و بهسازی طبقات اول و دوم کاخ تا انتها آذر ماه 1397 انتها یافته و در فاز دوم مرمت طبقه زیرین بنا (موزه هنر ملل) تا اواسط اسفندماه انجام گشت و فاز سوم اختصاص به تجهیز مخازن و مرمت اشیای منقول در آینده ای نزدیک خواهد داشت.

این پروژه، با موضوع درمان آسیب های متعدد در بخش های گوناگون بنا که در اثر بازدیدهای مکرر، عوامل بیولوژیکی و گذشت زمان به وجود آمده بود و همچنین با هدف بازگشت به اصالت اولیه در قسمت هایی از تزئینات که در اثر مرمت های پیشین اجرا شده بود، طراحی و اجرا گشت.

عملیات مرمت، بازسازی تزئینات و ساماندهی آثار غیر منقول کاخ موزه ملت و موزه هنر ملل بدین توضیح است: آسیب شناسی قسمت های داخلی و خارجی، لایه برداری دیوار ها جهت بررسی رنگ های اولیه، پاکسازی و مرمت گچ بری های سقف، دفع رطوبت و عایق بندی تراس های بیرونی، سبک سازی بین سقف های کاذب، ساخت و نصب فلاشینک با ورق 100 و رنگ آمیزی آن با رنگ اپوکسی، رنگ آمیزی فضاهای داخلی با رنگ آکرولیک، بهسازی نمای خارجی با رنگ واترپروف، تهیه نقشه ازبیلت از کلیه بنا به منظور پایش مداوم، مرمت سقف سینما و آپارات خانه، تعویض ایرانیت تراس های شمالی و غربی، مرمت و بهسازی بخش های آسیب دیده شیروانی، برچیدن الحاقات فلزی، آزمایش و تست قارچ و باکتری در کلیه فضاها، بررسی سیستم روشنایی و برق، برطرف عیوب تاسیساتی، سرویس کامل سیستم های تهویه طبقات، بررسی متریال مورد استفاده در دیوارکوب های فلزی جهت پاکسازی اصولی، پاکسازی کلیه لوسترها به صورت اصولی، دستگیره های برنجی و کلید و پریزهای داخلی، پارچه کوب ها و تابلو های رنگ روغن و حفاظت پیشگیرانه در کلیه قسمت های موزه و همچنین ساماندهی کتاب های تاریخی و بعضی اشیای مخازن.

شایان ذکر است کاخ موزه ملت (کاخ سفید) بزرگترین کاخ در مجموعه 110 هکتاری سعدآباد است که به علت رنگ سفید نمای آن به کاخ سفید شهرت داشت و پس از انقلاب کاخ موزه ملت نامیده شد. این بنا علاوه بر اختصاص به امور اداری و تشریفاتی، اقامتگاه تابستانی پهلوی دوم و همسرش بوده است.

منبع: میراث آریا

به "کاخ موزه ملت بازگشایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ موزه ملت بازگشایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید