کارگران حقوق ثابت می خواهند نه بن کارت

یک کارشناس مالی پیشنهاد دو مرحله ای شدن معین دستمزد کارگران را بیان کرد و گفت: این کار ضمن حفظ قدرت معیشت کارگران موجب واقعی شدن دستمزدها متناسب با شرایط روز می گردد.

کارگران حقوق ثابت می خواهند نه بن کارت

ایسنا نوشت: به اعتقاد وی اگر به دنبال صدور بن کارت برای کارگران هستیم بهتر است مبلغ آن را به دستمزد کارگران اضافه کنیم چون کارگران برای خرج و مخارج زندگی به حقوق ثابت امید بسته اند.

مید نجف اظهار کرد: هر چقدر برای کارگران در کشور هزینه کنیم، موجب گردش اقتصاد و افزایش بهره وری می گردد و ناهنجاری های گسترده اجتماعی را کاهش می دهد. سال جاری افزایش قیمت بسیاری از محصولات را شاهد بودیم و کارفرمایان تحت تأثیر نوسان دلار به سود سرشاری در افزایش قیمت تولیدات خود رسیدند ولی سهم کارگر این وسط کجا بود؟

وی ادامه داد: وقتی کالایی چهار برابر قیمت مصرف نماینده دست کارگر می رسد، حقوق یک کارگر باید چقدر باشد که بتواند این رقم را بپردازد و اساساً سهم کارگر در افزایش هزینه ها و نوسان ارز و تورم کجاست؟

این کارشناس مالی متذکر شد: متأسفانه بالا رفتن قیمت دلار، سکه، طلا، خودرو و بعضی محصولات را افزایش حساب نمی کنیم ولی به افزایش مزد کارگران که می رسیم چانه زنی می کنیم و به اخراج و تعدیل نیرو تهدید می کنیم که بسیار ناپسند است.

نجف در عین حال پیشنهاد دو مرحله ای کردن دستمزد کارگران را بیان کرد و گفت: ما می توانیم یک بار در انتهای سال و اسفند ماه برای شش ماهه اول سال تصمیم بگیریم و یک بار برای نیمه دوم سال دستمزد کارگران را افزایش بدهیم و این کار هیچ تأثیر منفی بر اقتصاد کشور ندارد و تورم هم ایجاد نمی کند.

وی شرح داد: هر زمان می خواهیم در خصوص دستمزد جلسه بگذاریم و تصمیم بگیریم این توجیه مطرح می گردد که با اضافه کردن حقوق تورم بالا می رود و تعدیل نیرو اتفاق می افتد اما سال بعد می بینیم که همان تورم و تعدیل نیرو را همچنان داریم و این توجیه مناسبی برای کارفرمایان و دولت نیست.

این کارشناس مالی اضافه نمود: معتقدم اگر اقتصاد ما یک اقتصاد دارای ثبات بود و تورم عادی داشتیم می توانستیم هر پنج سال یک بار دستمزدها را افزایش بدهیم ولی شرایط امروز اقتصاد مساعد نیست و تلاطم زیادی دارد لذا بهتر است حقوق و دستمزد کارگران دو مرحله ای و متناسب با شرایط روز اقتصاد کشور معین گردد.

نجف در انتها به طرح پیشنهاد افزایش نقدی دستمزد کارگران و بن کارت اشاره نمود و گفت: هر چیزی تحت عنوان بن کارت یا توزیع سبد کالا که دادن و ندادنش آمد و نیامد دارد برای کارگران حقوق ثابت نمی گردد. اگر حقیقتاً به دنبال صدور بن کارت برای کارگران هستیم چرا این مبلغ را روی حداقل مزد کارگران اضافه نمی کنیم؟ کارگران به حقوق ثابت امید دارند چون حقوق ثابت چیزی است که با آن کرایه خانه و اقساط بانکی را می دهند و خرج و مخارج زندگی را تنظیم می نمایند لذا اگر وعده می دهیم که بن کارت یا کارت اعتباری خرید کالا به کارگران می دهیم حتماً باید به تصویب شورای عالی کار برسد و میزان و چند مرحله ای بودن آن معین گردد.

پیشنهاد توزیع بن کارت اعتباری کارگران در حالی از سوی نمایندگان کارگری و کارفرمایی مطرح شده که پیش از این بعضی مقامات کارگری صدور بن کارت خرید کالا به جای پرداخت یاری هزینه جبرانی دولت و بسته حمایت غذایی را توصیه نموده بودند. به اعتقاد آنها صدور بن کارت های خرید کالا موجب تقویت معیشت کارگران می گردد و تورم را به جامعه تحمیل نمی کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "کارگران حقوق ثابت می خواهند نه بن کارت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگران حقوق ثابت می خواهند نه بن کارت"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید